vada
News

कोरोनाविरुद्ध खोप विश्वभर प्रयोगको निर्णय लिइरहँदा डब्ल्यूएचओले जारी गर्यो नयाँ बयान

काठमाडौं । विश्वभर कोरोना महामारीविरुद्ध खोप निर्माण तिव्रताका साथ अगाडि बढाएसँगै विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) ले नयाँ बयान जारी गरेको छ । डब्ल्यूएचओले शुक्रवार घोषणा गरेको छ कि कोरोना भाइरस खोप परीक्षणको सकारात्मक नतिजाको मतलब विश्वले अब कोरोना महामारी अन्त्यको कल्पना गर्न सक्छ ।

यद्यपि उनले यो पनि भने कि धनी र शक्तिशाली देशहरूले गरिब र कमजोर देशहरुलाई कोरोना भाइरस खोपको भगदौडमा कुल्चनु हुँदैन । डब्ल्यूएचओ का प्रमुख टेड्रोस अडानोमले चेतावनी दिए कि भाइरस रोक्न सकिन्छ तर त्यो बाटो अझै जोखिमले भरिएको छ ।

उनले भने कि कोरोना भाइरस महामारीले मानवतालाई यसको सब भन्दा राम्रो र खराब चीज देखायो । उनको इशारा परित्याग र त्याग, विज्ञान र प्रविधि र आत्म रुचि को क्षेत्रमा अप्रत्याशित सफलता, एक अर्को दोष र मतभेद थियो।

हामीले गरिबी, भोकमरी, असमानतासँग लडाँई गर्नुपर्नेछ

हाल कोरोना भाइरसको कारण हुने मृत्यु र संक्रमणलाई औंल्याउँदै कुनै देशको नाम लिएनन् । टेड्रोसले भने कि भाइरस कायम छ र फैलिरहेको छ । डब्ल्यूएचओ प्रमुखले एक भर्चुअल बैठकमा चेतावनी दिए कि खोपले मात्र यसको जरामा रहेको अतिसंवेदनशीलता कम गर्दैन । उनले भने कि महामारी समाप्त भएपछि हामीले गरिबी, भोक, असमानता र जलवायु परिवर्तन जस्ता चुनौतीहरुसँग लड्नुपर्छ ।

डब्ल्यूएचओ प्रमुखले भने कि बत्तीको किरण द्रुतगतिबाट सुरुङमा बगिरहेको छ, तर कोरोना भाइरस खोप निश्चित रूपमा विश्वव्यापी जनताको फाइदाको लागि साझा गर्नुपर्दछ, निजी उत्पादनको रूपमा होइन । अन्यथा यसले असमानता बढाउछ र यो मान्छेलाई पछाडि छोड्ने अर्को कारण बन्न सक्छ ।

Related Articles

Back to top button