vada
News

माउथवासले ३० सेकेन्डमा कोरोना भाइरसको संक्रमण नष्ट गर्ने अनुसन्धानकर्ताहरुको दाबी

अनुसन्धानकर्ताहरुले माउथवासले ३० सेकेन्डमा कोरोना भाइरसको संक्रमण नष्ट गर्ने दाबी गरेका छन् । कार्डिफ विश्वविद्यालयका वैज्ञानिकहरूले उक्त माउथवासले मुख धुने भाइरसलाई नष्ट गर्न मद्दत पुर्याउने दाबी गरेका छन् । उक्त रिपोर्ट कोभिड–१९ मा वेल्सको विश्वविद्यालय अस्पतालमा बिरामीहरूको क्लिनिकल परीक्षण गरिएको थियो । डा निक निक क्लेडनले यस अध्ययनले माउथवासलाई मानिसहरुको दिनचर्याको महत्वपूर्ण हिस्सा बन्न सक्ने दाबी गरेका छन् ।

अनुसन्धानकर्ताहरुका अनुसार माउथवासको प्रयोगले लाभामा भाइरसलाई मार्न मद्दत पुर्याउँछ, तर यो कोरोनाभाइरसको उपचारको रूपमा प्रयोग गर्न सकिने कुनै प्रमाण छैन, किनकि यो श्वासप्रश्वास र फोक्सोसम्म पुग्दैन । विशेषज्ञ पिरियडोन्टोलोजिष्ट डा।क्लेडनले भनेका छन्, ‘यदि यी सकारात्मक नतीजाहरू कार्डिफ विश्वविद्यालयको क्लिनिकल परीक्षणमा प्रतिबिम्बित भए (सीपीसीमा आधारित माउथवास) हात धुनु, शारीरिक दूरी र मास्क लगाउनु दुवैका साथसाथै जनताको तालिकामा यो भविष्यमा मत्तवपूर्ण कुरा हुन सक्छ ।’

युनिभर्सिटी रिपोर्टले कम्तिमा ०.०७ प्रतिशत सेटपाइरिडिनियम क्लोराइड (सीपीसी) रहेको माउथवेसले प्रयोगशालामा भाइरसको सम्पर्कमा आउँदा भाइरस उन्मूलन गर्न सक्षम हुने आशाजनक संकेतहरू देखाएको बताएको छ । उक्त अध्ययनका प्रमुख लेखक डा। रिचर्ड स्टान्टनले भने, ‘यस अध्ययनले उदीयमान साहित्यलाई जोड दिन्छ कि गम रोगसँग लड्नका लागि तयार पारिएका धेरै सामान्यतया माउथवाशले सार्स–कोभ–२ कोरोनाभाइरस (र अन्य सम्बन्धित कोरोनाभाइरस) लाई पनि निष्क्रिय गर्न सक्दछ । प्रयोगशाला जुन परीक्षण नलीमा मौखिक÷नाक गुहाको नक्कल गर्न डिजाइन गरिएको हो ।’

Related Articles

Back to top button